Ordlista för poker

Call/Syna

Man går med i en satsningsrunda genom att lägga in så många pokermarker som krävs för att vara med på rundan.

Bet/Satsa

Man lägger själv in pengar i potten, antagligen för att du tror att din hand är stark nog.

Check/Passa

Är du först i satsningsrundan kan du välja att inte lägga in någon satsning själv, detta kallas för att Passa eller Check. Om någon satsar efter dig måste du dock gå in med lika mycket för att få fortsätta vara med i spelomgången.

Raise/Höja

Spelaren som agerar efter någon som satsat lägger in samma satsning plus en höjning så att det blir mer pengar i potten, då måste nästa spelare lägga in samma satsning som den som höjt för att få vara med.

Fold/Lägga sig

När du inte litar på att dina kort är tillräckligt bra eller helt enkelt inte vill vara med längre kan du välja att lägga dig. Det betyder att du slänger dina kort på bordet och ger upp spelomgången.

Naturligtvis kan uttrycken variera mellan de olika sorters poker som finns men de vi listat här är de vanligaste man använder. Det är dessutom de uttryck man använder sig av i det mest populära pokerspelet som heter Texas Hold’em.

Pokerskolan
Här finns allt du behöver för att bli en vinnare i poker.